Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w pochmurne dni?

Kwestia nasłonecznienia jest bardzo istotna przy wyborze miejsca do instalacji paneli fotowoltaicznych. Umożliwia nam wykonanie szacunków na temat wysokości uzyskanej w przyszłości energii oraz opłacalność inwestycji. Można by przypuszczać, że najbardziej odpowiednimi krajami  pod tego typu inwestycje są kraje na południu Europy. Jednak wysoka temperatura otoczenia nie wpływa korzystnie na efektywność fotowoltaiki. Najbardziej optymalna pogoda, to chłodna temperatura powietrza oraz mocne nasłonecznienie, wtedy wzrasta sprawność modułów fotowoltaicznych.

Co się dzieje w sytuacji, gdy nie mamy za oknem idealnej pogody? Czy fotowoltaika wciąż wytwarza energię? Jak widzimy, na działanie instalacji fotowoltaicznych ma wpływ kilka czynników. Oprócz natężenia światła słonecznego ważny jest kąt nachylenia paneli oraz miejsce ich montażu. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że, ze względu na brak dostępu do źródeł światła, panele fotowoltaiczne nie działają gdy:

– jest noc

– są całkowicie pokryte śniegiem

 

Fotowoltaika w pochmurne dni wciąż wytwarza energię elektryczną. Zachmurzenie ma oczywiście wpływ na ilość wytwarzanej energii, mniejsza ilość promieni słonecznych to mniej energii elektrycznej. Nie oznacza to natomiast, że panele fotowoltaiczne nie działają w zachmurzone dni. To ile energii elektrycznej będzie wyprodukowane, zależy od stopnia zachmurzenia oraz ilości paneli słonecznych.  Pamiętajmy również, że w ogólnym rozrachunku bierzemy pod uwagę całoroczny bilans uzyskanej energii. Wydajność fotowoltaiki w ciągu roku się zmienia, np. najwyższa produkcja energii elektrycznej przypada w czerwcu. Co nie oznacza, że energia elektryczna wytwarzana jest jedynie w okresie letnim, w pozostałe panele fotowoltaiczne wciąż wytwarzają energię tylko w mniejszym stopniu.

Pamiętajmy, że instalacje fotowoltaiczne w naszej strefie czasowej są opłacalne i wydajne. Nie bez powodu cieszą się coraz większym powodzeniem. Fotowoltaika nie potrzebuje nieustającej słonecznej pogody i bezchmurnego nieba, aby wytwarzać energię elektryczną oraz przynieść nam realną oszczędność.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.