Po pierwsze: zastanów się, dlaczego chcesz założyć fotowoltaikę? Co to jest instalacja fotowoltaiczna i czym się różni od kolektorów słonecznych?
Obie instalacje są napędzane energią słoneczną. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, a kolektory słoneczne wytwarzają energię cieplną. Obie instalacje to energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Czy prócz ekologicznych powodów fotowoltaika OZE daje nam jeszcze jakiś wymierny pożytek? Najczęściej udzielną odpowiedzią na to pytanie jest kwestia oszczędności i obniżenia rachunków za prąd. Dzięki fotowoltaice stajemy się niezależni od zmian cen energii, które stale rosną. Część z użytkowników liczy głównie na zwrot z takiej inwestycji oraz bezproblemowość obsługi. Wybierając fotowoltaikę, mamy nadzieję, że instalacja będzie nam służyła latami. W kwestii podjęcia decyzji o instalacji fotowoltaiki szalę może przeważyć mnogość źródeł dofinansowania.
Inwestując w panele fotowoltaiczne, troszczymy się o środowisko naturalne. Panele dają nam gwarancję bez emisyjnej produkcji energii. Dodatkowo wytwarzana jest bez wykorzystania wody pitnej, zbędnego hałasu czy ingerencji w środowisko naturalne. Przyczyniamy się zatem nie tylko do podniesienia jakości powietrza w najbliższej okolicy, ale dorzucamy swoją cegiełkę dbania o naszą planetę w skali globalnej.
Jeżeli już podjąłeś decyzję, że chcesz założyć instalację fotowoltaiczną u siebie w domu, bądź firmie powinieneś odpowiednio przygotować się do tej inwestycji. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, które powinny zostać przez Ciebie przeanalizowane przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki.
Sprawdź ile płacisz?
Nasze przygotowania powinniśmy rozpocząć od podliczenia, ile wynoszą nasze rachunki oraz jakie jest średnie zużycie prądu? Najlepiej zsumować roczne zużycie energii, nie bazujmy na kwocie zużycia w ciągu jednego miesiąca – to może nie wystarczyć i wprowadzić w błąd. Zastanówmy się, czy chcemy korzystać z paneli fotowoltaicznych jedynie, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie lub może nasza inwestycja ma przynieść nam w przyszłości dochód w postaci sprzedanej przez nas energii elektrycznej?
Znajdź odpowiednie miejsce.
Instalacja fotowoltaiczna wymaga przemyślanej lokalizacji. Musimy określić, jakie panuje zacienienie na naszej działce, a najlepiej znaleźć miejsce gdzie, nie ma cienia. Chodzi nam o to, aby panele miały jak najlepszy dostęp do światła słonecznego. Najlepiej, aby panele fotowoltaiczne zostały skierowane na południe. Ważny jest również kąt nachylenia dachu (optymalny kąt to pomiędzy 30, a 40 stopni). Panele fotowoltaiczne mogą zostać umieszczone zarówno na dachu, jak i niezagospodarowany fragmencie działki.
Wybierz odpowiednią firmę!
Po podliczeniu swoich rachunków, znalezieniu dofinansowania oraz określeniu odpowiedniego miejsca na działce, nadchodzi pora na wybór firmy wykonującej instalacje fotowoltaiczne. Pamiętaj, że najważniejsza jest nie tylko cena. Instalacja fotowoltaiczna będzie Ci służyć na lata warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie dobrego wykonawcy. Pod tym kątem warto przyjrzeć się:
1. Opiniom o dostępnych instalatorach,
2. Gwarancji udzielnych przez instalatora,
3. Zakres usług oferowanych przez instalatora oraz komponenty przez niego wykorzystywane.
SOLEOS spełnia wszystkie kryteria! W naszej firmie wykonujemy instalacje w oparciu o sprawdzone komponenty, oddajemy do Twojej dyspozycji zespół doświadczonych pracowników, a wysoką jakość montażu gwarantują własne ekipy monterskie. Wybierając nas, będziesz miał poczucie dobrze zainwestowanych środków. Zaufaj naszemu doświadczeniu!