Instalacja fotowoltaiczna – fakty i mity

Mity

1. Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni

MIT. Panele fotowoltaiczne nie potrzebują bezchmurnego nieba, aby wytwarzać prąd. Przy mniejszym nasłonecznieniu faktycznie generują mniej energii, ale nie przestają jej produkować – moduły korzystają wtedy ze światła rozproszonego. Musimy pamiętać, że do naszych kalkulacji dotyczących opłacalności fotowoltaiki potrzebny jest bilans roczny. A on jasno pokaże nam, że pojedyncze pochmurne dni nie mają większego znaczenia dla opłacalności fotowoltaiki.

2. W Polsce jest za mało słońca, aby instalacja fotowoltaiczna się opłaciła

MIT. Najczęściej słyszymy, że instalacja paneli fotowoltaicznych ma sens jedynie w ciepłych krajach, gdzie nieustannie świeci słońce. Nie jest to jednak prawda. Średnie nasłonecznie w naszym kraju wynosi 1000 kWh/m² co w zupełności wystarczy, aby generować energię z paneli fotowoltaicznych. Panele z powodzeniem są instalowane nie tylko na terenie Polski, ale również w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a więc krajach znajdujących się na podobnej szerokości geograficznej.

3. System fotowoltaiczny zniszczy nasz dach

MIT. Instalacja fotowoltaiczna założona przez profesjonalistów z dużym doświadczeniem, na przykład specjalistów SOLEOS, nie uszkodzi dachu oraz nie sprawi, że dach nagle zacznie przeciekać. Oczywiście, jeżeli mowa o dachu nadającym się do remontu, powinniśmy wpierw zająć się naprawą bądź wymianą dachu, a następnie rozważać instalację. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy – skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji.

 

Fakty

1. Panele fotowoltaiczne działają nawet w zimie

Prawda. W naszym kraju najmniejsze nasłonecznienie przypada na okres od listopada do stycznia. Automatycznie przekłada się to na mniejszą produkcję energii elektrycznej przez fotowoltaikę. Natomiast cały czas musimy pamiętać o tym, że panele produkują energię elektryczną przez cały rok, zatem najważniejszy jest dla nas bilans roczny.  Energię, którą nasze panele wyprodukowały latem, a następnie została zmagazynowana w sieci energetycznej – wykorzystamy zimą.

2. Inwestycja w fotowoltaikę się opłaci

Prawda. Na pewno fotowoltaika się zwróci! W przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznych otrzymujemy prawie darmowe źródło energii elektrycznej, dlatego obniżamy nasze rachunki za prąd do maksimum. Oczywiście to, jak szybko taka inwestycja się zwróci, jest uzależnione od wielu czynników: głównie od wielkości instalacji oraz zużycia prądu. Wiele zależy też od cen energii elektrycznej – im wyższe, tym szybszy okres zwrotu, a jak wiemy, ceny prądu stale rosną.

3. Fotowoltaika może ogrzać dom

Prawda. Dzięki fotowoltaice możemy pozbyć się nieekologicznych i trujących środowisko piecy węglowych. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z pompą ciepła umożliwia tanie i bezemisyjne ogrzewanie domu. Panele mogą wytwarzać energię latem, a pompa wykorzysta zmagazynowaną energię zimą. Dzięki takiemu rozwiązaniu redukujesz nie tylko koszty energii elektrycznej, ale i eksploatacji budynku.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.