Turbiny wiatrowe

Każdy z systemów fotowoltaicznych oferowanych przez naszą firmę możemy rozbudować o przydomową turbinę wiatrową tworząc w ten sposób system hybrydowy. Można też w każdym prezentowanym systemie zastąpić całkowicie panele słoneczne elektrownią wiatrową. Opis systemów zasilania jakie możemy wykonać znajdują się pod tym linkiem.

carlo_gavazzi

Wykorzystaj siłę wiatru

O tym, że wiatr to nośnik dużej ilości energii wiedzą nie tylko żeglarze. Również i Ty możesz wykorzystać ten rodzaj energii w swoim domu lub firmie. Każdy z naszych systemów można wyposażyć dodatkowo w turbinę wiatrową, dzięki czemu energia produkowana będzie z dwóch źródeł – słońca i wiatru.

Aby być pewnym, że montaż turbiny wiatrowej jest dobrą inwestycją należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy wyborze lokalizacji. Dodatkowo warto zmierzyć prędkości wiatru na danym terenie, co jest możliwe przez specjalnie do tego zaprojektowany analizator wiatru lub zakupić odpowiednie dane z atlasu wietrzności. Nasza firma dysponuje danymi o średniej prędkości wiatru dla danej lokalizacji i w ramach usługi wyboru optymalnego rozwiązania systemu do Państwa potrzeb, dość precyzyjnie jesteśmy w stanie oszacować przyszłą produkcję energii z turbin wiatrowych na Państwa terenie.

W naszej ofercie znajdą Państwo turbiny wiatrowe o osi poziomej o mocy do 3kW jak i o osi pionowej o mocy do 6kW. W przypadku elektrowni wiatrowych uzyskiwana moc zależy od siły wiatru, a moc nominalna turbiny wiatrowej najczęściej podawana jest przy prędkości wiatru ok. 12m/s. Rozruch turbiny następuje z reguły przy wietrze ok. 3m/s. Zdjęcie poniżej prezentuje przykładową charakterystykę pracy turbiny o mocy noinalnej 6kW: aerocopter 1500

Turbiny wiatrowe można montować na masztach na odciągach, gdzie maszt nie jest na stałe związany z gruntem, lecz jego podstawa opiera się na gruncie i przytwierdzona jest podobnie jak odciągi masztu za pomocą długich na co najmniej 1,5m kotew aluminiowych wbijanych w grunt pod kątem (nie prostopadle). Zasada masztu na odciągach przypomina budową namiot. Maszty na odciągach możemy wykonać do ok. 20m wysokości. Innym sposobem montażu elektrowni wiatrowych są maszty z fundamentem betonowym. W tym celu najczęściej potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Istnieje także możliwość wykorzystania jako masztu pod małą turbinę słupów do lamp ulicznych. Posiadają one prefabrykowane fundamenty, co ułatwia montaż. Takie rozwiązanie dotyczy tylko najmniejszych elektrowni wiatrowych. Turbiny wiatrowe (szczególnie o osi pionowej) można także montować na dachu budynku. W takiej sytuacji maszt zazwyczaj nie jest zbyt wysoki, a w przypadku turbin o osi pionowej pełni rolę podwyższenia. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, łatwe w montażu i często nie wymaga pozwolenia na budowę. W naszej historii wykonywaliśmy także montaże turbin wiatrowych przy ścianie budynku, gdzie maszt oparty był na większości swojej długości o jedną ze ścian budynku. W takim wypadku nie ma konieczności używania odciągów.turbiny_os_pionowa

Stosowane przez nas elektrownie wiatrowe to produkty o najwyższej jakości. W naszej ofercie znajdą Państwo turbiny takich marek jak: Carlo Gavazii z 5 letnią gwarancją, Artbau Wind, czy Primus Windpower. Przy doborze miejsca pod planowaną inwestycję należy pamiętać o zasadzie, aby nie montować turbin w miejscach osłoniętych od wiatru. Przykład prawidłowego montażu przedstawia rysunek poniżej:

zasada_wiatr

 

 

 

 

 

 

Analiza prędkości wiatru

Nasza firma posiada w ofercie urządzenia do profesjonalnego pomiaru wietrzności. W skład urządzeń pomiarowych wchodzą rejestratory (np. BASIC), czujnik prędkości wiatru (anemometr) oraz czujnik kierunku wiatru. Opcjonalnie można zakupić również aluminiowy maszt pomiarowy, na którym zostaną zamontowane czujniki. Każdy, kto zdecyduje się na zakup uzyska dostęp do strony producenta, gdzie na podstawie zebranych danych z rejestratora dokonywana jest szczegółowa analiza wietrzności oraz możliwe jest wyliczenie produkcji energii dla konkretnego modelu elektrowni wiatrowej. Taki audyt wietrzności powinien być wykonywany przynajmniej kilka miesięcy, a najlepiej rok aby dokładanie oszacować jak sprawdzi się dana turbina w warunkach Klienta. Koszt rejestratora z podstawowymi czujnikami to ok. 900zł. Można go też zamówić przez stronę naszego e-sklepu. Wykonanie analizy wietrzności zalecamy wszystkim zainteresowanym zakupem i montażem własnej elektrowni wiatrowej.

rejestrator_basic