Co powinieneś wiedzieć o opłacie mocowej?

Co powinieneś wiedzieć o opłacie mocowej?

 

Opłata mocowa została wprowadzona do rachunków za energię od stycznia 2021 roku, po wejściu w życie ustawy o rynku mocy, która wprowadziła mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania energii do sieci. Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki (URE), głównym uzasadnieniem wdrożenia nowych przepisów była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. To właśnie na URE spoczął obowiązek wyliczania i publikowania wysokości opłaty mocowej na każdy kolejny rok kalendarzowy.

Do 30 września każdego roku ogłaszane są stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy, a także wskazane godziny szczytowego zapotrzebowania na moc.

Opłata mocowa naliczana jest w godzinach 7:00-22:00 w dni robocze. Doliczana jest to do każdej pobranej z sieci MWh w powyższym wymiarze czasu. Jest to na tyle niekorzystne gdyż w zależności od godzin funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw może okazać się, że będą zmuszeni płacić nowy „podatek” podczas całego okresu pracy ich działalności.

 

Stawki na rok 2023

W przypadku odbiorców z grupy C1 opłata mocowa jest podawana jako stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. W 2023 roku w zależności od rocznego zużycia energii (w nawiasie opłata mocowa z roku 2022) wyniesie:

  • poniżej 500 kWh – 2,38 zł (2,37 zł),
  • od 500 kWh do 1200 kWh – 5,72 zł (5,68 zł),
  • od 1200 kWh do 2800 kWh – 9,54 zł (9,46 zł),
  • powyżej 2800 kWh – 13,35 zł (13,25 zł).

Dla pozostałych grup odbiorców stawka opłaty w 2023r. uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59) i wyniesie 102,4 zł/MWh. To właśnie na tą stawkę chcę zwrócić szczególną uwagę, gdyż to właśnie ona dotknie najbardziej polski biznes.

Jak system fotowoltaiczny wpływa na obniżenie kosztów opłaty mocowej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej w biznesie bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów energii elektrycznej poprzez redukcję poboru energii z sieci i co za tym idzie obniżenie bądź całkowite wyeliminowanie kosztu jakim jest opłata mocowa.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.