Ile prądu jest w stanie wyprodukować elektrownia fotowoltaiczna w ciągu roku?

Nowe źródła energii, które dają nam pewną niezależność, a do tego są ekologiczne, coraz częściej pojawiają się w polskich firmach i gospodarstwach rolnych. Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, wiele podmiotów zdecydowało się na skorzystanie z fotowoltaiki. Jednak czy rzeczywiście jest to opłacalne? I ile energii może wyprodukować mała elektrownia na naszym dachu? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w naszym artykule.

 

CO WPŁYWA NA WYDAJNOŚĆ?

Rozważając wydajność elektrowni fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy, jakie mają wpływ na jej funkcjonowanie. Istotnymi czynnikami są m.in. rozmiar całej instalacji, wielkość powierzchni, która pochłania promienie słoneczne, a także umiejscowienie paneli. Oczywiste jest także, że ilość uzyskiwanego prądu zmienia się na przestrzeni roku – podczas okresu letniego wytwarzane jest nawet 60 procent całej energii. Kolejny ważny czynnik to nachylenie dachu. Czy możemy określić je, jako nachylenie mocne? Jako normalne? A może lekkie? Od jakiej strony zostaną zainstalowane panele: od wschodniej, zachodniej, południowej, czy północnej? Dla wydajności fotowoltaiki bardzo ważna jest także sama temperatura.

 

BUDOWA PANELI A EFEKTYWNOŚĆ

O bilansie rocznym decyduje także budowa poszczególnych paneli słonecznych i ich zaawansowanie technologiczne. Wykorzystywane obecnie materiały to propozycje o bardzo wysokiej jakości, które pozwalają na zwiększenie ilości wytworzonej energii o około 20 procent (w porównaniu ze stosowanymi wcześniej rozwiązaniami). Standardowy moduł fotowoltaiczny ma wymiary około 1,7 metra wysokości na 1 metr szerokości. Rozmiary te są zgodne z obowiązującymi standardami i stanowią gwarancję optymalnej pracy. Każdy moduł składa się z mniejszych ogniw, które są połączone ze sobą w specjalny sposób. Oczywiście im więcej ogniw występuje w instalacji, tym więcej energii zostanie wytworzone, a co za tym idzie, nasza efektywność roczna wzrośnie. Oprócz liczby ważna jest także moc i wydajność ogniw fotowoltaicznych. Z drugiej strony, zależność poszczególnych elementów instalacji od siebie stawia przed nami pewne wymogi. W sytuacji, gdy jakieś ogniwo ulegnie uszkodzeniu i stanie się niesprawne, cały system zmniejsza swoją efektywność.

 

ILE PRĄDU?

Biorąc pod uwagę opisane wyżej czynniki, ile prądu jest w stanie wyprodukować domowa instalacja fotowoltaiczna? Przyjmując standardowe parametry, okazuje się, że panel skierowany na południe o mocy 1 kWp jest w stanie w ciągu roku wyprodukować około 950-1050 kWh energii elektrycznej przy optymalnym kącie nachylenia. Jednocześnie instalacja o tym samym położeniu, ale o mocy 50kWp da nam już około 50 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Co to oznacza? W zależności od wielkości zużycia energii elektrycznej w firmie wartość ta może w całości lub części pokryć zużycie energii. Warto wspomnieć, że dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie emisja dwutlenku węgla o około 22 000 kg w ciągu roku. Zyskujemy więc zarówno my, jak i środowisko. Firma korzystająca z instalacji fotowoltaicznej może pochwalić się zmniejszeniem śladu węglowego w swoich produktach czy usługach.

 

SPOSÓB NA OSZCZĘDNOŚĆ

Widać więc wyraźnie, że fotowoltaika to rozwiązanie, które się opłaca i które wpływa dodatnio na budżet każdej firmy. Jeśli do instalacji dobierzemy komplementarne elementy, takie jak m.in. pompy ciepła, uzyskamy spotęgowany efekt, który rozwiązuje problem energii elektrycznej i energii cieplnej. Dzięki temu nasze rachunki zostaną obniżone, a pozostałe fundusze będzie można wykorzystać na inne cele w firmie. Jednak, aby cieszyć się całą gamą korzyści, instalacja fotowoltaiczna musi zostać wykonana przez profesjonalistów. Nasza firma od lat wykonuje kompleksowe usługi związane z planowaniem i tworzeniem elektrowni na dachach jak i gruncie. Wspomagamy naszych klientów od projektu technicznego, poprzez dystrybucję niezbędnych urządzeń, aż po kompleksowe montaże. Dodatkowo dbamy także o pełną dokumentację wykonawczą i właściwe zgłaszania instalacji PV w Zakładzie Energetycznym. Wszystko to sprawia, że w szybkim czasie mogą Państwo cieszyć się wspaniałymi rezultatami. Zachęcamy do sprawdzenia przygotowanej dla Państwa oferty.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.