Ogniwa fotowoltaiczne

panele fotovoltaiczneOgniwa fotowoltaiczne są nowoczesnym źródłem energii elektrycznej, które może być stosowane praktycznie wszędzie – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Fotowoltaika polega na tym, że energia promieniowania słonecznego zamienia się w energię elektryczną.

Największą zaletą tych ogniw jest produkcja energii w każdą pogodę, nawet w dni pochmurne. Wystarczy niewielka ilość światła, aby na powierzchni ogniw fotowoltaicznych pojawiło się napięcie. Wśród innych zalet fotoogniw należy wymienić ich bezawaryjność oraz długi okres eksploatacji (gwarancje producentów na uzysk mocy wynoszą z reguły 25 lat – przez ten czas nie trzeba nic wymieniać). Jest to możliwe, ponieważ ogniwa fotowoltaiczne nie mają w sobie elementów ruchomych oraz takich elementów, które mogą podlegać zużyciu. Dodatkową zaletą jest całkowicie bezobsługowa praca tego systemu.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje systemów fotowoltaicznych: On-grid, On-grid z magazynem energii, Off-grid (wszystkie typy zostały opisane szczegółowo poniżej). Wszystkie wspomniane ogniwa możemy rozbudować o elektrownię wiatrową (więcej informacji znajduje się  tutaj) lub wykorzystać jako źródło wspomagające ogrzewanie domu lub wody użytkowej (więcej informacji znajduje się tutaj). Fotowoltaika jest alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, takich jak: gaz, węgiel oraz ropa. Ogniwa fotowoltaiczne należą do Odnawialnych Źródeł Energi. Dawniej ogniwa te były bardzo drogie, jednak dziś ceny instalacji fotowoltaicznych wciąż spadają, dlatego są coraz częściej stosowane w naszych domach czy firmach. Tańszy prąd w gniazdkach można wykorzystać do ogrzania wody i całego domu. Oczywiście w zależności od wielkości systemu fotowoltaicznego, ilość produkowanego prądu jest różna, dlatego należy dostosować go do swoich potrzeb.

 


 

 System On-grid 

Organizmy żywe wykorzystują światło słoneczne w celu uzyskania energii od ponad trzech miliardów lat. Dopiero kilka dekad temu udało się człowiekowi wytworzyć moc z energii słonecznej. Przez ten czas technologia i wiedza zrobiły wielki krok naprzód. Fotowoltaika odgrywa dziś ważną rolę w dostawach energii elektrycznej pozyskiwanej z natury.

Nasze systemy typu On-grid pozwalają produkować energię elektryczną ze słońca i przekazywać je bezpośrednio do sieci budynku, gdzie odbiorniki wykorzystają ją na bieżąco. Nadprodukcja energii, która pojawi się w ciągu dnia jest odsprzedawana do sieci publicznej, a Klient uzyska za nią odpowiednią opłatę. Jeżeli jednak produkcja energii w danej chwili jest mniejsza od zapotrzebowania w budynku, system dobierze brakującą moc z sieci zakładu elektroenergetycznego. Dzięki temu będziesz płacić mniej za prąd w swoim domu lub firmie!

Panele PV stosowane w systemach On-grid posiadają 25-letnią gwarancję producneta na uzyskiwaną moc wyjściową. W systemach On-grid nie występują elementy eksploatacyjne.

inwerter

Inwerter typu On-grid

Służy do zamiany napięcia prądu stałego na prąd zmienny produkowany przez panele PV. Synchronizuje się automatycznie z energią dostarczaną z sieci publicznej.

 

 

 

 

System On-grid z magazynem energii

on_grid_z_magazynemSystem posiada funkcjonalność systemu On-grid z dodatkowym magazynem energii w postaci akumulatorów żelowych lub LiFePO4 (litowo-jonowo-fosoforanowo-żelazowych), które są ładowane w ciągu dnia na godziny wieczorne i nocne. Proponowane rozwiązanie to najlepszy sposób zagospodarowania wyprodukowanej energii z promieniowania słonecznego.

Dzięki zaawansowanym inwerterom z funkcją ładowania akumulatorów Twój dom lub firma będzie zabezpieczona również na wypadek przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci publicznej. W takiej sytuacji Twój budynek staje się niezależnie energetyczną wyspą, która produkuje prąd w sposób ciągły. Odpowiednio duży system, prawidłowo dobrany
do Państwa budynku pozwoli w okresie wiosenno-letnim na całkowite uniezależnienie się od dostaw energii elektrycznej z sieci zakładu elektroenergetycznego.

Poniższy wykres przedstawia przykładowy dzień pracy systemu o mocy paneli PV 3,0kWp:

3kwp_zmagazyne_schemat

 

 

 

 

 

 

 

System Off-grid

System off-grid, inaczej zwanym autonomicznym lub wyspowym jest rozwiązaniem dedykowanym tam, gdzie nie ma dostępu sieci publicznej. Rozwiązanie oferowane głównie do domków letniskowych w miejscach oddalonych od sieci publicznej, jachtów czy wozów campingowych. Systemy autonomiczne również często stosuje się do zasilenia danego urządzenia, np. oświetlenia ostrzegawczego (znaki drogowe, boje morskie) czy urządzeń telekomunikacyjnych montowanych w oddalonych miejscach od sieci zakładu energetycznego. Systemy autonomiczne znajdują również częste zastosowanie w oświetlaniu wielkopowierzchniowych reklam przy autostradach lub innych drogach.

Magazynem energii są z reguły akumulatory żelowe, jednak istnieje możliwość wykonania systemu w oparciu o nową technologię – akumulatorów LiFePO4 z realną żywotnością ok. 15-20 lat. Dodatkowo istnieje możliwość połączenia systemu typu Off-grid z prądotwórczym agregatem spalinowym, który również może doładować akumulatory w dni o gorszym nasłonecznieniu.