Panele fotowoltaiczne to innowacyjne instalacje, których działanie pozwala na przemianę energii pozyskanej z promieni słonecznych na energię elektryczną, która niejednokrotnie może zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa. Uznawane są one za rozwiązanie energooszczędne oraz proekologiczne. Nic dziwnego, że znajduje ono zastosowanie nie tylko budownictwie mieszkalnym, ale także w systemach adresowanych do rolnictwa.
NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA I BRAK AWARII ZASILANIA
Panele fotowoltaiczne są sposobem na to, aby osiągnąć niezależność energetyczną, co jest istotne zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia do innej instalacji elektrycznej lub często dochodzi do awarii zasilania, które przytrafiają się rolnikom w czasie kluczowych dla produkcji działań. Takie wypadki mogą powodować duże straty oraz zagrożenie dla samej hodowli. Instalacja fotowoltaiczna pozwala także na gromadzenie nadwyżek prądu powstałych podczas słonecznych dni i wykorzystywania ich według swoich potrzeb.
ŁATWOŚĆ MONTAŻU ORAZ BEZOBSŁUGOWOŚĆ
Instalacja fotowoltaiczna jest stosunkowo łatwa w montażu, a jedyne wymaganie, które dotyczy miejsca do jej założenia jest to, aby miało dostęp do słońca. Najczęstszym miejscem montowania paneli są dachy, ale zdarza się także, że funkcjonuje ona jako instalacja wolnostojąca. Jej kolejną zaletą jest bezobsługowość, co stanowi o jej przewadze np. nad agregatami prądotwórczymi, które wykorzystywane są w sytuacjach awaryjnych w tradycyjnych systemach zasilania.
PRZYJAZNA DLA ZWIERZĄT ORAZ ŚRODOWISKA
Ze względu na to, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje szkodliwego dla zwierząt hałasu oraz nie powoduje emisji dwutlenku węgla, powinna być stosowana w gospodarstwach rolniczych właśnie ze względu na jej proekologiczny charakter.
Hodowcy stopniowo przekonują się do niej również ze względu na oszczędności, które pozwala wygenerować. Na podstawie doświadczeń zachodnich gospodarstw rolnych oraz dostępnych danych szacuje się, że całkowity zwrot inwestycji następuje już po 3 latach, podczas gdy żywotność paneli ocenia się na około 25 lat. Warto również podkreślić, że rozwiązania te, ze względu na swój pozytywny wpływ na środowisko, są chętnie oraz hojnie dofinansowywane przez lokalne władze.